Bucurosi, prin Romania editia I

•  Motivaţie:
    “ Un popor fără tradiții este un popor fără viitor » Alberto Lleras Camargo

Obiectiv general: valorificarea tradițiilor specifice zonelor tradiționale românești
    Obiectiv educativ:  dezvoltarea abilităţilor sociale de raportare sincretică la experiențe specifice folclorului românesc : cântec, strigătură, dans, crearea unor obiecte traditionale
    Obiectiv social : familiarizarea grupului ţintă participant şi a clienţilor hipermarketului Cora cu elementele de cultură și tradiție specifice celor nouă zone tradiționale ale României

Public ţintă: clienţii hypermarketului Cora Cluj, copii cu vârste între 6 şi 17 ani
    Organizatori: Hipermarketul Cora și Asociaţia “Alegria”
    Parteneri: Biblioteca judeţeană “Octavian Goga”, Asociația Meșterilor Populari, Monyni, Băcănia Bun, Căsuța Bunicii, Centrul județean pentru promovarea și valorificarea culturii tradiționale Cluj Today,Cluj Web Story, I Like Cluj, Stiri pentru copii, Cluju.ro, Radio România Cluj, Cluj.com, Clujul de buzunar

Calendarul destinaţiilor propuse:

23 martie : Bucovina
    20 aprilie : Maramureș
    11 mai : Crișana
    25 mai : Dobrogea
    8 iunie : Oltenia
    28 septembrie : Banat
    12octombrie : Muntenia
    26 octombrie : Transilvania
    9 noiembrie: Transilvania
    23 noiembrie: Moldova

29 noiembrie – Încheierea proiectului
    Orarul activităţilor: 18h00 – 20h00

Descrierea activităţilor:

• Atelier “de meșteșugit”

Atelier de confecționare de produse handmade tradiționale, specifice zonei respective

• “Cântec joc și voie bună

Învățarea, de către participanți, a unor secvențe de dans tradițional.  Secvențe de prezentare de costume tradiționale, cântec și joc tradițional, susținute de către parteneri și invitați.

Prezentări și degustări de produse tradiționale specifice zonei respective, susținute de către partenerii proiectului.

Concurs “Votează regiunea preferată!”

Regulamentul concursului

Participă!
    Clientii Cora sunt invitați să asiste la activitățile proiectului si sa-si exprime aprecierea pentru una din regiunile prezentate, participand la tombola organizata in cadrul proiectului.

Votează!
    Clientii participanți la atelierele proiectului din hipermarketul Cora, posesori ai unui card Cora de cumpărături, pot vota regiunea preferată, completand un talon  de participare la tombolă, pe care-l vor primi la activitatea la care participa.
    Taloanele se vor introduce în urna aflată în Galeria comercială, atașată panoului care prezinta activitățile din cadrul proiectului.

Câștigă un coș cu bunătăți!
    Regiunea care adună cele mai multe voturi este desemnată regiunea căștigătoare.
    Copiii participanți la activitățile dedicate regiunii desemnate căștigătoare vor fi premiați de către organizatori. Prin tragere la sorți, unul dintre votanți va fi desemnat câștigător și va fi premiat cu un coș de bunătăți.

Extragerea castigatorilor va avea loc în data de 23 noiembrie pentru întreg proiectul.

Regulamentul detaliat al concursului.

Invităm cadrele didactice să susțină acest proiect prin implicarea grupe/clasei pe care o coordonează în activități desfășurate la Cora și/sau organizate la sediul grădiniței/școlii (în săptămâna anterioară evenimentelor de la Cora).
    Informații și înscrieri la contact@asociatiaalegria.ro si/sau la tel: 0740049540
    Anul acesta, la Cora, reînviem tradițiile românești!

Dacă vrei să vezi toate realizările din cadrul acestui proiect, te invităm să citești Raportul proiectului Bucuroși, prin România, ediția I, 2018.

• Vrei sa participi la activitatile noastre?